Test Harmony- nieinwazyjny test prenatalny w kierunku Trisomii

Nieinwazyjny Test Prenatalny służący do wykrywania trisomii płodu. Określa on ryzyko wystąpienia trisomii 21, 18, 13 poprzez wykrycie materiału genetycznego dziecka krążącego we krwi obwodowej matki. Do jego wykonania wystarczy tylko 10 ml krwi matki, a nie płodu. Test Harmony wykorzystuje metodę Sekwencjonowania Nowej Generacji w połączeniu z zaawansowanymi analizami bioinformatycznymi. Trisomie chromosomów 21, 18 oraz 13 są najczęściej występującymi zespołami wad wrodzonych wywołanymi przez obecność dodatkowych kopii chromosomu 21, 18 lub 13. Mogą one powodować takie choroby, jak zespół Down'a, zespół Edwards'a oraz zespół Patau, a także zwiększyć ryzyko poronienia lub urodzenia martwego dziecka.

Niebezpieczeństwo pojawienia się powyższych komplikacji wzrasta wraz z wiekiem matki. Obecnie nie istnieją żadne leki ani terapie zapobiegające wystąpieniu zespołu wad wrodzonych u dziecka.

Zalety i korzyści testu Harmony:

- Tylko 10 ml krwi obwodowej matki jest potrzebna do wykonania testu. Nie ma ryzyka zakażenia wewnątrzmacicznego i poronienia.

- Przeprowadzono walidację z wykorzystaniem 3464 przypadków.

Badania wykazały, że dokładność testu NIFTY wynosi powyżej 99%. Ponadto uzyskane rezultaty badań wskazują jednoznacznie, że test nie daje wyników fałszywie negatywnych.

- Test może być wykonany już w 12 tygodniu ciąży. Czas oczekiwania wynik wynosi ok. 2 tygodni.

- Test może być wykonany w ciąży bliźniaczej

- Istnieje możliwość określenia płci płodu.

Kto powinien rozważyć zrobienie testu?

- Kobiety, które chcą przeprowadzić nieinwazyjny test w kierunku trisomii 21, 18 i 13 płodu.

- Kobiety w wieku powyżej 35 roku życia, które nie chcą zdecydować się na inwazyjne badania prenatalne.

- Kobiety, których wyniki badań biochemicznych i ultrasonograficznych w pierwszym i drugim trymestrze ciąży sugerują duże ryzyko aneuploidii chromosomowych również obejmujących ciążę bliźniacza.

- Kobiety, które mają przeciwwskazania do inwazyjnych badań prenatalnych, takie jak łożysko przodujące, wysokie ryzyko poronienia, zakażenie HBV, HIV, itd

- Kobiety, które poddały się zabiegowi zapłodnienia in vitro.

Więcej na temat testu można przeczytać w udostępnionej prezentacji

Test Harmony (pdf ).

Badanie na chwilę obecną nie jest badaniem refundowanym przez NFZ, jest badaniem pełnopłatnym.

O szczegóły zapytaj dzwoniąc do naszego biura obsługi pacjenta:

tel kom. +48 728813759, tel stacj. +48 32 723-11-66


Nowości w Sonomedico1

BEZPIECZEŃSTWO i KOMFORT PACJENTÓW PODCZAS WIZYT W Sonomedico-1

Szanowni Pacjenci, codziennie dbamy o najwyższe standardy higieny / dezynfekcja pomieszczeń środkami chemicznymi i lampami UV, filtracja powietrza urządzeniami ULTAVIOL i itp, dezynfekcja urządzeń po badaniu pacjenta, środki ochrony dla pacjenta, odpowiednie przesłony w rejestracji i w gabinecie okulistycznym ograniczające bezpośredni kontakt / niemniej wprowadziliśmy dodatkowe działania, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa naszych Pacjentów oraz Pracowników związanych z obecną sytuacją epidemiologiczną w celu minimalizacji ryzyka transmisji infekcji Covid-19:


przy głównym wejściu do Poradni umieściliśmy dozownik z płynem do dezynfekcji rąk – prosimy wszystkich
o skorzystanie z niego zaraz po wejściu i przed wyjściem,

 

 

wszyscy nasi Pracownicy zostali zapoznani z procedurą dotyczącą postępowania
z pacjentem zakażonym koronawirusem COVID-19.

 

 

Wszyscy nasi pracownicy pracują w maskach i przyłbicach ochronnych

Bezpieczeństwo i minimalizowanie ryzyka zarażenia leży również w interesie Pacjentów, dlatego:

 • jeżeli występują u Państwa kaszel, gorączka lub inne objawy przeziębienia prosimy o przełożenie wizyty i obserwowanie objawów, w razie jakichkolwiek podejrzeń postępowanie zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego (https://gis.gov.pl/),
 • jeżeli mieli Państwo kontakt z osobą chorą lub zakażoną lub na kwarantannie prosimy o przełożenie wizyty i obserwację swojego stanu zdrowia przez min. 14 dni oraz o postępowanie zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego (https://gis.gov.pl/).

Zalecamy i bardzo prosimy naszych Pacjentów o:

 • odbywanie wizyt, bez osoby towarzyszącej, w tym dzieci, chyba że wizyta dotyczy osób niepełnosprawnych lub starszych lub małych dzieci
 • obowiązkową dezynfekcję rąk po wejściu do Sonomedico-1 płynem lub dokładne umycie ich w toaletach przez 20 – 30 sekund,
 • pojawianie się na zaplanowanych wizytach o czasie
 • przestrzegamy zasady przebywania w poczekalni dwóch, trzech pacjentów, staramy się tak kierować pracą Poradni i umawianiem wizyt żeby taka zasada była możliwa
 • utrzymywanie co najmniej 2 metrów odległości pomiędzy osobami ( pacjentami ) w poczekalni
 • zdjęcie odzieży wierzchniej od razu po wejściu do przychodni i powieszenie jej w wyznaczonym miejscu
 • przychodzenie na wizyt w maseczkach ochronnych

Dodatkowo prosimy o przestrzeganie podstawowych zasad, takich jak:

 • unikanie dotykania rękami oczu, nosa i ust,
 • unikanie dotykania powierzchni, których mogły dotykać inne osoby,
 • po dotknięciu powierzchni, których mogły dotykać inne osoby – dokładne umycie i/lub dezynfekcję dłoni.


Naszym priorytetem jest w obecnej sytuacji zapewnienie bezpieczeństwa Wam oraz naszym Pracownikom, przy równoczesnej kontynuacji rozpoczętego leczenia i dostępu do pełnej opieki medycznej. Na bieżąco monitorujemy sytuację i w razie konieczności będziemy podejmować wszelkie niezbędne kroki, by zapewnić Pacjentom ochronę oraz leczenie.