Test Harmony- nieinwazyjny test prenatalny w kierunku Trisomii

Nieinwazyjny Test Prenatalny służący do wykrywania trisomii płodu. Określa on ryzyko wystąpienia trisomii 21, 18, 13 poprzez wykrycie materiału genetycznego dziecka krążącego we krwi obwodowej matki. Do jego wykonania wystarczy tylko 10 ml krwi matki, a nie płodu. Test Harmony wykorzystuje metodę Sekwencjonowania Nowej Generacji w połączeniu z zaawansowanymi analizami bioinformatycznymi. Trisomie chromosomów 21, 18 oraz 13 są najczęściej występującymi zespołami wad wrodzonych wywołanymi przez obecność dodatkowych kopii chromosomu 21, 18 lub 13. Mogą one powodować takie choroby, jak zespół Down'a, zespół Edwards'a oraz zespół Patau, a także zwiększyć ryzyko poronienia lub urodzenia martwego dziecka.

Niebezpieczeństwo pojawienia się powyższych komplikacji wzrasta wraz z wiekiem matki. Obecnie nie istnieją żadne leki ani terapie zapobiegające wystąpieniu zespołu wad wrodzonych u dziecka.

Zalety i korzyści testu Harmony:

- Tylko 10 ml krwi obwodowej matki jest potrzebna do wykonania testu. Nie ma ryzyka zakażenia wewnątrzmacicznego i poronienia.

- Przeprowadzono walidację z wykorzystaniem 3464 przypadków.

Badania wykazały, że dokładność testu NIFTY wynosi powyżej 99%. Ponadto uzyskane rezultaty badań wskazują jednoznacznie, że test nie daje wyników fałszywie negatywnych.

- Test może być wykonany już w 12 tygodniu ciąży. Czas oczekiwania wynik wynosi ok. 2 tygodni.

- Test może być wykonany w ciąży bliźniaczej

- Istnieje możliwość określenia płci płodu.

Kto powinien rozważyć zrobienie testu?

- Kobiety, które chcą przeprowadzić nieinwazyjny test w kierunku trisomii 21, 18 i 13 płodu.

- Kobiety w wieku powyżej 35 roku życia, które nie chcą zdecydować się na inwazyjne badania prenatalne.

- Kobiety, których wyniki badań biochemicznych i ultrasonograficznych w pierwszym i drugim trymestrze ciąży sugerują duże ryzyko aneuploidii chromosomowych również obejmujących ciążę bliźniacza.

- Kobiety, które mają przeciwwskazania do inwazyjnych badań prenatalnych, takie jak łożysko przodujące, wysokie ryzyko poronienia, zakażenie HBV, HIV, itd

- Kobiety, które poddały się zabiegowi zapłodnienia in vitro.

Więcej na temat testu można przeczytać w udostępnionej prezentacji

Test Harmony (pdf ).

Badanie na chwilę obecną nie jest badaniem refundowanym przez NFZ, jest badaniem pełnopłatnym.

O szczegóły zapytaj dzwoniąc do naszego biura obsługi pacjenta:

tel kom. +48 728813759, tel stacj. +48 32 723-11-66


Nowości w Sonomedico1

SZANOWNY PACJENCIE

WHO zaleca, by na bieżąco śledzić najnowsze informacje na temat występowania nowych zakażeń koronawirusem. Według danych organizacji większość zarażonych doświadcza łagodnych objawów, jednak u części chorych zakażenie prowadzić może do komplikacji.

Rady WHO w sprawie koronawirusa - podstawowe środki ochronne

Często myj ręce - mycie rąk mydłem i wodą lub preparatami odkażającymi na bazie alkoholu zabije wirusy, które mogą znajdować się na rękach. Aby ochronić się przed zakażeniem regularnie i dokładnie myj ręce, a zwłaszcza:

  • po kichaniu lub kasłaniu
  • podczas opieki nad chorą osobą,
  • przed, w trakcie i po przygotowaniu posiłku
  • przed jedzeniem
  • po skorzystaniu z toalety
  • kiedy ręce są widocznie zabrudzone
  • po pracy ze zwierzętami lub odpadami zwierzęcymi

Zachowaj dystans- zachowaj co najmniej jeden metr odległości do każdej osoby, która kicha lub kaszle. Jeśli będziesz zbyt blisko, możesz zarazić się wirusem, który jest przenoszony właśnie drogą kropelkową.

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust - dłonie dotykają wielu powierzchni, na których mogą znajdować się wirusy lub bakterie. Zanieczyszczonymi dłońmi możemy przenieść patogeny do oczu, nosa czy ust, skąd wirus najszybciej dostaje się do wnętrza organizmu.

Dbaj o higienę dróg oddechowych - upewnij się, że osoby w twoim otoczeniu przestrzegają zasad higieny dróg oddechowych. Oznacza to np. kasłanie lub kichanie w zgiętą w łokciu rękę. Dobrym rozwiązaniem jest także użycie chusteczki, jednak należy ją natychmiast wyrzucić do kosza, a dłonie przetrzeć żelem antybakteryjnym lub umyć mydłem.

Nie czekaj na rozwój objawów - jeśli źle się czujesz, to zostań w domu. Jeśli masz gorączkę, kaszel i trudności w oddychaniu, zwróć się do lekarza i postępuj zgodnie z jego zaleceniami. 

Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi koronawirusa - warto dzwonić do krajowych placówek medycznych, które powinny mieć najbardziej aktualne informacje dot. sytuacji w danym regionie. W Polsce podejrzenie zakażania należy zgłosić do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego lub innego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

"Zadbaj o swoje zdrowie i chroń innych stosując się do następujących zaleceń"

SONOMEDICO-1
43-100 Tychy Boczna 6
tel kom. +48 728813759
tel stacj +48 327231166