Polega na pobraniu przez powłoki skórne (w znieczuleniu miejscowym), zazwyczaj ok. 15- 20 ml płynu owodniowego. Czas wykonania 14 – 20 tydzień ciązy Procedura jest wykonywana pod kontrolą USG. Igłą nakłuwa się pęcherz płodowy i strzykawką pobiera się płyn owodniowy. W pobranym płynie znajdują się komórki płodu pochodzące z owodni, ze skóry, układu moczowo-płciowego i pokarmowego. Płyn owodniowy można poddać badaniom:

  • - Cytogenetycznemu (klasyczna amniopunkcja genetyczna - analiza chromosomów: ocena liczby i struktury, a ściślej wzoru prążkowego chromosomów w różnych metodach barwienia),wykluczającemu aberracje chromosomowe, jak np. zespół Downa
  • - Molekularnym (u pacjentek obciążonych chorobami genetycznymi w rodzinie): badaniom DNA w kierunku mutacji powodujących określone choroby, jak np. mukowiscydozę, dystrofię mięśniową (np. typu Kuchenne), rdzeniowy zanik mięśni. W chwili obecnej na podstawie analizy DNA możliwa jest diagnostyka ponad tysiąca chorób.
  • - W kierunku infekcji, np. wirusami różyczki, cytomegalii, krętkiem kiły i innymi drobnoustrojami mogącymi powodować choroby płodu.
  • - Biochemicznym w celu oznaczenia substancji pochodzenia płodowego, których stężenia lub aktywności mogą być nieprawidłowe w przypadku niektórych wad rozwojowych, lub chorób metabolicznych (badania te są wypierane przez badania molekularne DNA oraz badania USG). Amniopunkcję niekiedy wykonuje się pod koniec ciąży celem oceny dojrzałości płuc płodu.

Na specjalnej sztucznej pożywce zakłada się ich hodowlę in vitro, a po ich namnożeniu wykonuje się badanie zestawu chromosomów dziecka, czyli określa jego kariotyp. Amniopunkcja jest obarczona najmniejszym odsetkiem powikłań spośród badań inwazyjnych i ryzyko utraty ciąży wskutek amniopunkcji wynosi ok. 0,5-1% Na wynik badania cytogenetycznego z amniopunkcji czeka się ok. 10-30 dni.

Nowości w Sonomedico1

SZANOWNY PACJENCIE

WHO zaleca, by na bieżąco śledzić najnowsze informacje na temat występowania nowych zakażeń koronawirusem. Według danych organizacji większość zarażonych doświadcza łagodnych objawów, jednak u części chorych zakażenie prowadzić może do komplikacji.

Rady WHO w sprawie koronawirusa - podstawowe środki ochronne

Często myj ręce - mycie rąk mydłem i wodą lub preparatami odkażającymi na bazie alkoholu zabije wirusy, które mogą znajdować się na rękach. Aby ochronić się przed zakażeniem regularnie i dokładnie myj ręce, a zwłaszcza:

  • po kichaniu lub kasłaniu
  • podczas opieki nad chorą osobą,
  • przed, w trakcie i po przygotowaniu posiłku
  • przed jedzeniem
  • po skorzystaniu z toalety
  • kiedy ręce są widocznie zabrudzone
  • po pracy ze zwierzętami lub odpadami zwierzęcymi

Zachowaj dystans- zachowaj co najmniej jeden metr odległości do każdej osoby, która kicha lub kaszle. Jeśli będziesz zbyt blisko, możesz zarazić się wirusem, który jest przenoszony właśnie drogą kropelkową.

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust - dłonie dotykają wielu powierzchni, na których mogą znajdować się wirusy lub bakterie. Zanieczyszczonymi dłońmi możemy przenieść patogeny do oczu, nosa czy ust, skąd wirus najszybciej dostaje się do wnętrza organizmu.

Dbaj o higienę dróg oddechowych - upewnij się, że osoby w twoim otoczeniu przestrzegają zasad higieny dróg oddechowych. Oznacza to np. kasłanie lub kichanie w zgiętą w łokciu rękę. Dobrym rozwiązaniem jest także użycie chusteczki, jednak należy ją natychmiast wyrzucić do kosza, a dłonie przetrzeć żelem antybakteryjnym lub umyć mydłem.

Nie czekaj na rozwój objawów - jeśli źle się czujesz, to zostań w domu. Jeśli masz gorączkę, kaszel i trudności w oddychaniu, zwróć się do lekarza i postępuj zgodnie z jego zaleceniami. 

Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi koronawirusa - warto dzwonić do krajowych placówek medycznych, które powinny mieć najbardziej aktualne informacje dot. sytuacji w danym regionie. W Polsce podejrzenie zakażania należy zgłosić do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego lub innego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

"Zadbaj o swoje zdrowie i chroń innych stosując się do następujących zaleceń"

SONOMEDICO-1
43-100 Tychy Boczna 6
tel kom. +48 728813759
tel stacj +48 327231166